szukana fraza:

Rury do systemu nawadniania ogrodu ułóż przed trawnikiem.

Same rurki, główna części systemu, wbrew wszelakim pozorom nie są warte kilka (stanowią ułamek kosztu całego systemu nawadniającego). Położenie rurek rozprowadzających wodę po sadzie, na fazie budowy jest też małonakładowe z tego powodu, że nie ma jeszcze trawnika, roślin ani zabezpieczenia przed gryzoniami.

Wkopanie rurek w przygotowanym ogródku, gdy jest już rozrzucony czarnoziem, posiana utrzymuje się, oraz równocześnie rosną tuje, cyprysy oraz całość rozdzielają drogi … stanowi już nie lada wyzwanie oraz wymaga późniejszej renowacji, ponownego wykonania tych samych prac.

Na fazie jeżeli sad wygląda jeszcze jak plac budowy, ziemia jest żółtą mieszanką piachu i gliny, wówczas w tym momencie jest celna pora ażeby zadbać o nawadnianie. Wtedy koszty wykonania systemu są minimalne.

 ;

Przekroje są wystarczające

Kwoty rureczek PE kształtują się dzisiaj w granicy 2-3 PLN / mb za przekrój 25 - 32 mm. Takie przekroje są wystarczające do kilkudziesięciometrowych odcinków, czyli dla większości zastosowań w przydomowym ogródku.

Resztę systemu mamy sposobność

Tak ułożone rurki godzi się pozostawić z zapasem a w dalszej kolejności zaślepić. Doskonale jest wprowadzić rurki do studzienki, w jakiej mają pozostać zamontowane zawory. Pozostałą część systemu mamy sposobność będzie wytworzyć w terminie późniejszym, przy minimalnych zniszczeniach dla istniejącej teraz zieleni.

Jednoczesne umiejscowienie rureczek

Następne części składowe systemu podlewania związane są z trochę powszechniejszym kosztem ale z pewnością najkorzystniej czasowo i finansowo wyjdzie realizacja kompleksowa. Jednoczesne położenie rureczek, podłączenie zraszaczy, montaż elektrozaworów jak i systemu elektronicznego sterującego elektrycznymi zaworami umożliwi na pełne docenienie zalet automatycznego podlewania ogrodu.